Zajistěte si dům před nezvaným hostem

Do rodinného domu v obci Statenice vnikl dne 20. června 2017 neznámý zloděj, který v době od 00:30 hodin do 06:45 vnikl do přízemí domu přes francouzské dveře. V domě vše prohledal a následně odcizil pánskou brašnu, notebook HP, Parker propisku v dárkovém balení, značkovou kabelku a peněženky, finanční hotovost, osobní doklady a šperky. Po důkladném ohledání místa činu a okolí, byly výše uvedené věci, kromě notebooku, propisky a finanční hotovosti, nalezeny poblíž místa vloupání. Pachatel svým jednáním způsobil škodu za více jak 50.000,- Kč..

Policisté evidují každoročně několik tisíc vloupání do bytů a rodinných domů a škody se vyšplhají na částky s více jak šesti nulami. Středočeští policisté se proto připojili k celorepublikové snaze snížit počet vloupání do obydlí a připravují již několik let preventivní projekty týkající se zabezpečení nemovitostí před nezvanými návštěvníky. 

I přes tyto preventivní aktivity se bohužel nedaří majetkovou trestnou činnost zcela vymýtit. Je důležité, aby občané sami dbali o svůj nemovitý majetek, na zloděje se připravili a snížili tak pravděpodobnost vloupání do objektu. Zloději jsou velmi vynalézaví a překonají i nemalé překážky. Samozřejmostí je dnes nainstalovat si do nemovitosti zabezpečovací zařízení. Jedná se buď o mechanické, či elektronické zabezpečení. I tyto systémy však nejsou všemocné.

Přinášíme proto několik důležitých rad, jak snížit riziko vloupání do bytu, či domu:

· Dobré sousedské vztahy

Pokud máte ochotné sousedy, jsou leckdy lepší než drahý alarm. Udržujte dobré sousedské vztahy,  a pokud odjíždíte, požádejte souseda, aby nemovitost během vaší nepřítomnosti zkontroloval. Domluvte se na pravidelném vybírání poštovní schránky.

· Informace na sociálních sítích 

Vyvarujete se zveřejňování informací o odjezdu z domova na vašem profilu. Pachatelé mohou i tímto způsobem zjistit, že váš byt, či dům nebude obýván a nikdo je nebude rušit při krádeži.

· Cenné věci a finance patří do banky 

Velkou finanční hotovost, šperky, cenné sbírky známek a podobné věci nenechávejte nikdy doma v šuplíku. Vložte je na účet, či do bezpečnostní schránky v bance. Pokud máte doma cenné předměty, které nemůžete převézt do úschovy, pořiďte si jejich alespoň jejich fotografie. U drahých spotřebičů uschovejte doklady o koupi. V případě krádeže ulehčíte policistům práci s jejich identifikací. Dobře schovejte i klíčky od auta. Nenechávejte je viset spolu s ostatními klíči na věšáku u dveří.

· Zavřete okna i dveře, vytáhněte rolety 

Před odjezdem, nejen na dovolenou, pečlivě zamkněte dveře a zavřete okna. I pootevřená „ventilačka“ poslouží pro vniknutí do domu. Okna zabezpečte bezpečnostní folií a dveře opatřete kvalitním bezpečnostním zámkem. Nenechávejte také stažené rolety, nebo žaluzie. Pokud jsou okna kryta závěsy, či roletami, dáváte jasně na vědomí, že v nemovitosti nikdo není.

· Elektrospínač může odradit 

Nainstalujte si po dobu odjezdu elektrospínač, s jehož pomocí se občas rozsvítí světlo, nebo se zapne televize. Zloděj tak získá pocit, že v domě, či bytě někdo je. V některých případech pachatele odradí i nainstalovaná kamera, nebo alarm. V mnoha případech postačí i jejich makety.

Autor příspěvku: Oddělení tisku a prevence

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments