Začátek motorkářské sezony

Středočeští policisté od začátku roku řešili 19 dopravních nehod s motocyklem.

S přicházejícím jarním počasím pomalu, ale jistě začíná i sezona motorkářům. Se zvýšeným počtem motorkářů na našich silnicích a dálnicích bohužel, ale i přibývá dopravních nehod, kde jsou motorkáři účastníky, v mnoha případech pak bohužel i těmi, kteří jsou při dopravní nehodě zraněni či usmrceni. Motorkáři jsou právě ti účastníci silničního provozu, kteří jsou mnohem více zranitelní, nechrání je konstrukce automobilu, bezpečnostní pásy a musejí se spoléhat pouze na kvalitní oblečení, rukavice, boty, chrániče páteře a kloubů, další vybavení a především pak helmu, která je pro jízdu na motorce povinná a zároveň i nesmírně důležitá.
Motorkáři jsou společně s chodci a cyklisty nejohroženější skupinou účastníků silničního provozu. Případný střet s vozidlem nebo nějakou pevnou překážkou končí většinou těžkým zraněním, někdy dokonce i smrtí.

Od začátku roku 2021, tedy od 1. ledna do 31. března 2021 řešili středočeští policisté 19 dopravních nehod, kde byl účastníkem nehody motorkář, oproti roku 2020 za stejné období je to o 3 dopravní nehody více.  Při jedné z těchto nehod motorkář svým zraněním podlehl, 13 jich bylo zraněno lehce a dva motorkáři usedli na motorku pod vlivem alkoholu.

Před každou jízdou je potřeba motorku zkontrolovat, to znamená zkontrolovat tlak v pneumatikách a jejich stav, těsnost motoru a tlumičů, funkčnost brzd.
Oblečení na motorku vybírejte s reflexními prvky, pokud jimi vaše oblečení vybaveno není, můžete použít doplňkové reflexní prvky, jako jsou například reflexní kšandy, protože je velmi důležité být na silnici vidět.

 

Důležité rady a informace na závěr:

  • Nejezděte riskantně a nepřiměřenou rychlostí. Rychlost musíte vždy přizpůsobit svým řidičským schopnostem a zkušenostem, stavu a povaze vozovky, hustotě provozu a počasí.
  • Motorka má brzdnou dráhu delší než automobil (při rychlosti 100km/h je brzdná dráha 83 metrů, při rychlosti 200km/h je brzdná dráha 280 metrů.
  • Na motorce je nutné mít při předjíždění dostatečný boční odstup od automobilu a nikdy nepředjíždět na nepřehledných místech.
  • Při jízdě buďte neustále ve střehu a plně se věnujte řízení, chvilka nepozornosti by mohla mít fatální následky.
  • Sledujte situaci na silnici ve zpětném zrcátku, ale i vedle sebe
  • Buďte na silnici vidět – vybavte se reflexním oblečením nebo prvky.
  • Vždy si nechávejte dostatečný rozestup od ostatních vozidel a buďte vždy připraveni brzdit.
  • Dávejte pozor na nečekané překážky na vozovce.

 

kpt. Mgr. Pavel Truxa
tiskový mluvčí
8. dubna 2021

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments