Ve firmě kradli nové díly a prodávali je v „nasmlouvaných“ sběrných surovinách. O peníze se dělili.

KRAJ – Zaměstnanci způsobili společnosti, pro kterou pracovali, několikamiliónové škody. Kradli a následně rozprodávali komponenty do vozidel. Hrozí jim až desetileté tresty.

Kriminalistům Krajského ředitelství policie Středočeského kraje se v rámci akce „KATA“ podařilo rozkrýt nekalé praktiky čtyř zaměstnanců firmy působící na Praze východ, a to z krádeže komponentů a jejich následného prodeje do sběrných surovin, a obvinit je z trestných činů krádeže podle § 205 odst. 1, 5a, a z legalizace výnosů z trestné činnosti podle § 216 odst. 1, 3a a 4c). Škody, které měly firmě způsobit, jsou v řádech miliónů.

Čtveřice mužů (34, 36, 38 a 46 let) zaměstnaná ve společnosti zabývající se výrobou komponentů do osobních vozidel vymyslela zřejmě plán, jak si vylepšit svou finanční situaci. Přímo z výrobní haly  společnosti postupně „odkláněli“ keramické náplně do katalyzátorů, v prvním případě 244, v druhém přes dvě stě kusů těchto komponentů, které následně vyváželi z firmy, skládali poblíž oplocení a odtud je odváželi do sběrných surovin, kde je vykupovali  dobře obeznámeni majitelé provozovny. Výrobní hodnota jednoho katalyzátoru převyšovala částku 9 500 korun, majitelé sběrny vykupovali tyto komponenty za částku od 2 do 2 a půl tisíce korun za kus. Peníze si pak měli všichni mezi sebou rozdělit.

Při první krádeži komponentů, kterou „uskutečnila“ čtveřice zaměstnanců letos v lednu, se jim podařilo odcizit a prodat všech 244 kusů, které si připravili, v únoru pak už jenom jejich část. Poté, co se dva pracovníci firmy vraceli do objektu pro zbylou „dodávku“, je zadrželi policisté, v jejichž hledáčku už nějaký čas byli. Ještě téhož dne skončili na policii také další dva zaměstnanci firmy a majitelé sběrných surovin, kteří měli kradené katalyzátory vykupovat.

Po zadržení všech osob následovaly, na základě příkazu soudce OS Praha-východ, domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor, při kterých kriminalisté zajistili finance v řádech miliónů korun, které měly pocházet z prodeje kradených komponentů. Kriminalisté také zajistili tři osobní vozy – Škodu, Audi a VW Jetta – v hodnotě nejméně 800 tisíc korun, kterými obvinění kradené katalyzátory převáželi.

V současné době čelí čtveřice dnes již bývalých zaměstnanců společnosti obvinění z majetkového deliktu –  tři z pokračujícího  zvlášť závažného zločinu krádeže podle § 205 odst. 1, odst. 5 písm. a) trestního zákoníku, dílem dokonaným, dílem ve stádiu pokusu podle § 21 odst. 1 trestního zákoníku (bod 2), spáchaný ve spolupachatelství podle § 23 trestního zákoníku, poslední pak ve formě účastenství podle § 24 odst. 1 písm. c) trestního zákoníku.

Proti majitelům provozovny sběrných surovin zahájili kriminalisté trestní stíhání pro zločin legalizace výnosů z trestné činnosti podle § 216 odst. 1, odst. 3, písm. a), odst. 4, písm. c) trestního zákoníku spáchaný ve spolupachatelství podle § 23 trestního zákoníku.

I přes podané návrhy na vazební vyšetřování, zejména u osob, které jsou ohroženy nejvyšším trestem, nebyla vazba akceptována a vyšetřování všech obviněných probíhá na svobodě. Po jeho skončení a následném projednávání případu před soudem mohou být uloženy až desetileté tresty.

2. března 2020
mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
oddělení tisku a prevence
KŘP Středočeského kraje

Autor příspěvku: Oddělení tisku a prevence

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments