Vánoce na obvodním oddělení

Každý se těšíme na volné sváteční dny, na dobré jídlo i pití, čas strávený s rodinou a přáteli… Nemůžeme si to ale dopřávat všichni. Jsou určité profese, které chtě nechtě do práce na Vánoce musí, a právě mezi ně se řadí i policejní řemeslo. Zeptala jsem se, jak tento čas prožívají nejen v pracovní době policisté z obvodního oddělení Libčice nad Vltavou, kde panuje přátelská a přívětivá atmosféra nejen mezi kolegy, ale i ve vztahu k příchozím a návštěvníkům.

Změnu v pracovní náplni policisté nezaznamenávají, činnosti jsou vesměs stejné, jako v jiném kalendářním měsíci. Pociťují však, že je kolem Vánoc situace klidnější a počet případů se vždy sníží. Neodehrává se ani tolik represivních činností, zvláště o Štědrý den, a lidé se podle zkušeností policistů chovají mile a popřejí si navzájem krásné svátky. Co může některé překvapit je to, že častěji řeší rodinné spory, které jsou umocněné alkoholem. Ano, na Vánoce bychom měli trávit čas se svými blízkými. Někteří si bohužel nejsou tak blízcí, jak by měli. Nebylo by lepší vše řešit v poklidu a alespoň jednou v roce si říct, že i přes všechny ty neshody se máme rádi? Neodstranilo by to trochu toho napětí?

 

 

Je to až k neuvěření, ale někteří se dobrovolně hlásí do služby na 24. prosince, občas dokonce s velkým předstihem. Bezdětní kolegové totiž vycházejí vstříc těm, co mají doma ratolesti a chtějí vidět, jak si s rozzářenými tvářičkami rozbalují dárky. Na oplátku za to mají volný Silvestr, který je známý tím, že se sejdeme s blízkými a kamarády a něco si při dobré konverzaci popijeme. Není to však pravidlem, občas i rodiče musí nechat děti doma bez maminky nebo bez tatínka, naštěstí jsou tak rozptýlení ze všeho toho dění, že jim to ani tolik nevadí. Kdo spíš trpí jsou partneři a manželé, kteří jsou díky tomu sami na Štědrý večer a je jim pochopitelně celkem smutno. Pravidlem je však telefonát s upřímným a láskyplným přáním, bez toho by se to neobešlo.

 

 

Pokud na někoho vyjde řada, že musí být o Vánocích v práci, tento den vnímá, jako kterýkoliv jiný. Štědrý večer vždy oslaví se svojí rodinou dodatečně den po službě, anebo s předstihem den před Vánoci. Ani služební funkcionář se občas nevyhne pracovním povinnostem ve svátečním období, vedoucí obvodního oddělení nadporučík Petřík byl dokonce vyrušen od štědrovečerní večeře a už ji nedokončil. Jsou určité situace, u kterých musí být služební funkcionář přítomen, i když je zrovna uprostřed rodinné sváteční idylky. A v mnoha případech se situace nevyřeší během několika desítek minut.

 

 

 

Přestože svoji práci berou zodpovědně a pracovní náplň se jim zásadním způsobem nemění, vánoční atmosféru si vytváří i na svém oddělení. Nesmí chybět výzdoba, ozdobený stromeček a samozřejmě dobré jídlo a přehlídka různých druhů cukroví. Kolegyně se starají o to, aby bylo všeho dostatek, kolegové zase o tu konzumaci. Ostatně je to dost podobné, jako to bývá ve většině domácnostech.

 

 

 

 

Po práci nesmí chybět vánoční pohádka nebo film, policisté z oddělení v Libčicích nikdy nezapomenou na klasiky jako je Mrazík nebo Grinch, dále se rádi podívají na Pelíšky, Sám doma, Lásku nebeskou nebo Anděl páně. Tradice, které dodržují, předávají hlavně svým dětem – jejich oblíbené jsou pouštění skořápek či lití olova, chodí s nimi do kostela, na výstavy betlémů nebo na procházku před štědrovečerní večeří.

 

K té nesmí chybět bramborový salát s kaprem nebo řízkem, pro děti zase připravují rybí prsty. U polévek se už vyskytly různé variace, kromě klasické rybí se totiž objevila slova jako kmínová nebo fazolová. Někdo si naopak nedává polévku vůbec. Přeci jen není nikde striktně dáno, co bychom měli jíst nebo jaké aktivity bychom měli vyvíjet, každý si můžeme přizpůsobit tento čas tak, aby nás to bavilo a abychom se cítili dobře. Protože o tom to celé je.

 

 

Nejen za celé oddělení Libčice nad Vltavou Vám přejeme šťastné a veselé Vánoce plné lásky a pohodové nálady, spoustu příjemných chvil strávených s rodinou a blízkými a ať strávíte Vaše sváteční dny v klidu domova, bez práce a bez stresu.

 

Autor příspěvku: Oddělení tisku a prevence

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x