U D1 si mohli nechat řidiči změřit zrak

Řidiči měli možnost nechat si změřit zrak. Po pár vteřinách obdrželi výsledek měření i doporučení od specialisty – optometristy.

Řidiči a řidičky, kteří včera jeli po 52km dálnice D1 a zastavili se na benzinové čerpací stanici, měli možnost využít preventivní osvětové akce středočeských policistů – přímo v policejním stánku si mohli nechat změřit zrak.

Na stanovišti byl spolu s policisty také specialista – optometrista – se speciálním přístrojem na měření zraku – autorefraktometrem. Této možnosti využilo během pětihodinové akce na šest desítek řidičů a řidiček.

Na základě rychlého a nenáročného vyšetření, kdy speciální přístroj zacentroval na střed zorničky oka a spustil automatické měření, se řidiči a řidičky po několika málo vteřinách dozvěděli výsledek. Naměřené hodnoty vyjely z přístroje na lístku, který si řidiči odvezli, a to i s výkladem optometristy a radami se zaměřením na prevenci zraku při řízení motorových vozidel.

Výsledky screeningu byly pro řidiče pouze orientační, nejednalo se o klasické vyšetření jako u očního lékaře či optometristy v oční optice (takové vyšetření je zakončeno subjektivním vyšetřením a musí být prováděno v oční ambulanci či oční optice, která je poskytovatelem zdravotní péče). Nicméně odchylky se řidiči dozvěděli přímo na místě, případně i to, zda je nutné již neoddalovat návštěvu očního lékaře.

Vyšetřením autorefraktometrem prošlo 44 řidičů a 16 řidiček, nejvíce se o měření zajímali a podstoupili jej řidiči a řidičky věkové kategorie mezi 41 a 55 lety (bezmála tři desítky), dále pak 19 řidičů věkové kategorie 18 – 40 let a více než desítka řidičů nad 56 let. Naprosto bez problémů a bez nutnosti řešit zrak dioptrickými brýlemi bylo 18 řidičů, jako nevyhovující zaznamenal přístroj 26 řidičů a řidiček. Těm optometrista doporučil návštěvu očního lékaře.

Vzhledem k velkému zájmu řidičů a řidiček o měření zraku chystá středočeská policie ve spolupráci s optometristy ještě několik podobných akcí v rámci kraje.

mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
Oddělení tisku a prevence
KŘP Středočeského kraje
16. července 2020

Autor příspěvku: Oddělení tisku a prevence

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments