Středočeši řešili v době nouzového stavu tři vraždy

Krajští kriminalisté řešili v době nouzového stavu vyhlášeného Vládou ČR tři vraždy a další závažné násilné trestné činy. Všechny případy také objasnili.

Od začátku roku vyšetřují kriminalisté již osmou vraždu . . .

Od počátku roku 2020 do současné doby se kriminalisté ve Středočeském kraji zabývali již osmým případem dokonané vraždy či vraždy ve stadiu pokusu. I přesto, že se počet těchto případů oproti stejnému období loňského roku zvýšil (viz tabulka), kriminalistům se podařilo všechny tyto případy objasnit a obvinit konkrétní osobu.

Vraždy vyšetřované ve Středočeském kraji
2020
(leden – 17. 5. 2020)
2019
(leden – 17. 5. 2020)
CELKEM 8 6
– dokonané vraždy 3 4
– vraždy ve stadiu pokusu 5 2

Vyšetřováním násilných trestných činů se kriminalisté zabývali i v době tzv. nouzového stavu vyhlášeného Vládou ČR. Během tohoto relativně krátkého období řešili hned tři případy. .  .

Vraždy vyšetřované v době nouzového stavu (od 12. března 2020 do současnosti)

11. dubna 2020 – Kladensko, Otvovice – pokus vraždy: Hádka mezi známými při grilování, pobodání

K prvnímu případu, který byl kvalifikován jako zvlášť závažný zločin vraždy ve stadiu pokusu
a ublížení na zdraví, došlo ze soboty na neděli večer na zahradě jednoho z domů v Otvovicích na Kladensku. 32letý cizinec pobodal svého 26letého známého, který ho pozval na grilování. Nožem poranil i jeho matku, která se mu snažila nůž z ruky vytrhnout. K zajištění důkazního předmětu (nože) pomohl policejní pes Hakim, který odhozený nůž našel. Cizinec je vyšetřován vazebně, hrozí mu až 18letý trest.

15. dubna 2020 – Kosmonosy, psychiatrická nemocnice – pokus vraždy: Napadení pacientky

Další případ, který se datuje do období nouzového stavu, se stal v objektu psychiatrické nemocnice v Kosmonosech. Jedna z pacientek, která zde byla umístěna na základě rozhodnutí Okresního soudu v Mladé Boleslavi z důvodu nařízené ústavní ochranné léčby, fyzicky napadla další z pacientek, kdy ji chtěla připravit o život. Zdravotnickému personálu se ale podařilo včasným zásahem v jejím úmyslu zabránit. 31letá žena již čelí obvinění ze zvlášť závažného zločinu vraždy ve stadiu pokusu.

Kriminalisté již ženu vyšetřují pro obdobnou trestnou činnost v roce 2019, a to v souvislosti s několika napadeními a následném usmrcení jiné z pacientek zařízení. K události došlo v září 2019, kdy jedna z pacientek (r. 2000)  měla napadnout další hospitalizovanou (r. 1975) a ta po fyzickém napadení zemřela. Při vyšetřování vyšly najevo skutečnosti, že u napadení nebyla pouze tato žena, ale i dnes již obviněná 31letá žena. V případě pravomocného odsouzení hrozí 31leté ženě, která je stíhaná vazebně, patnáct až dvacet let odnětí svobody nebo výjimečný trest.

19. dubna 2020 – Kolín – vražda: Napadení mezi partnery

Další případ se stal v jednom z bytových domů na Kolínsku. Po předchozí hádce a fyzickém napadení bodla 33letá žena svého partnera kuchyňským nožem do oblasti ramene, kdy zasáhla tepnu a muž na místě  vykrvácel. Posádce zdravotnické záchranné služby se i přes veškerou snahu nepodařilo muže zachránit. Žena si převzala usnesení o zahájení trestního stíhání pro zvlášť závažný zločin vraždy, kdy je vyšetřována vazebně a hrozí jí až osmnáctiletý trest. Kriminalisté vyšetřují okolnosti tragického incidentu.
Kromě výše uvedených případů vražd se kriminalisté mimo jiné zabývali ještě vyšetřováním dalších zvlášť závažných zločinů spadajících do krajské kompetence . . .

20. dubna 2020 – Lysá nad Labem – těžké ublížení na zdraví: Incident mezi dvěma muži

V Masarykově ulici v Lysé nad Labem došlo v sobotu večer k incidentu mezi dvěma muži, které skončilo pobodáním jednoho z nich. Oba muži přicestovali do Lysé n/L vlakem z Milovic a již po cestě je provázely spory. Ty vyústili před místním výstavištěm, kdy 46letý muž vytáhl na o 4 roky staršího muže nůž a způsobil mu bodnořezná poranění, s kterými musel být transportován do nemocnice. Útočník hned po činu z místa utekl a policisté jej po několika pátracích akcích zadrželi v úterý v Milovicích.

46letého útočníka následně kriminalisté obvinili ze zvlášť závažného zločinu kvalifikovaného jako těžké ublížení na zdraví, za který mu v případě pravomocného odsouzení může hrozit až 12letý trest odnětí svobody. Obviněný je vyšetřován vazebně.

15. května 2020 – Kutná Hora – zvlášť závažný zločin ublížení na zdraví s následkem smrti: Napadení mezi osobami bez domova

V pátek odpoledne (15. 5. 2020) došlo v ulici Nádražní v Kutné Hoře k slovní rozepři mezi mužem a ženou bez domova. Podle všeho se muž dožadoval alkoholu a cigaret, což mu žena nechtěla poskytnout a po hádce a slovních urážkách vzala kuchyňský nůž, který měla u sebe a muže bodla  do paže a obličeje. Poškozený začal krvácet a dle vyjádření lékařů zemřel na krvácivý šok.

42letou ženu kriminalisté zadrželi a zahájili proti ní trestní stíhání pro zvlášť závažný zločin ublížení na zdraví s následkem smrti. Státní zástupce podal návrh na vzetí obviněné do vazby, což soud akceptoval. V případě uznání viny před soudem hrozí ženě trest odnětí svobody od 5 do 10 let.

U těchto dvou případů nevylučují kriminalisté překvalifikaci na závažnější zločin, než pro jaký bylo zahájeno trestní stíhání.

mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
oddělení tisku a prevence
KŘP Středočeského kraje
18. května 2020

Autor příspěvku: Oddělení tisku a prevence

Oddělení tisku a prevence
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments