Před každou jízdou se vždy připoutejte!

Zapnutím bezpečnostního pásu si můžete zachránit život!

Vždy si před každou cestou motorovým vozidlem zapněte bezpečnostní pásy, v případě dopravní nehody máte několikanásobně vyšší šanci, že si zachráníte život nebo zabráníte těžkému zranění. Pásy si zapněte již v okamžiku, kdy se rozjíždíte.

Bezpečnostní pásy jsou nejdůležitější bezpečnostní prvek ve vozidle, protože Vám pomáhají při jakékoliv srážce, ať už čelní, boční, zadní nebo při převrácení vozu. Také nehody v nízkých rychlostech mohou mít vážné i trvalé následky na Vašem zdraví. Náraz vozidla v rychlosti 30 km/h je srovnatelný s pádem z 1. poschodí, při rychlosti 70 km/h se už jedná o náraz srovnatelný s pádem z 6. poschodí a v 90 km/h rychlosti s pádem z 10. poschodí.

Je nezbytně důležité, aby byl připoutaný nejen řidič vozidla, ale i ostatní spolujezdci. Pokud by došlo k nehodě a spolujezdec na zadním sedadle by nebyl připoutaný, může zranit či usmrtit osoby na předních sedadlech.
Pokud s Vámi cestují děti, je nezbytně nutné, aby vždy cestovali v dětské autosedačce, odpovídající jejich věku a hmotnosti. Jestliže máte ve vozidle na zadních sedadlech airbagy, vždy je vypněte nebo deaktivujte, protože by mohly vašemu dítěti ublížit, zranit ho nebo usmrtit.

Jak správně zapnout bezpečnostní pás:
– upravte si pás tak, aby jeho spodní část seděla pevně přes vaše boky
– horní část pásu musí být upevněna přes rameno a hrudník
– pás musí sedět pevně, ale nesmí vás omezovat při řízení

V České republice je povinnost poutat se na předních i zadních sedadlech (vyjma vozidel, která bezpečnostní pásy nemají) stanovena zákonem č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích.

Bc. Barbora Schneeweissová

Autor příspěvku: Oddělení tisku a prevence

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments