Pozor na střet se zvěří!

PRAHA VENKOV – ZÁPAD – Od začátku roku dopravní policisté z Prahy – západ evidovali již 13 střetů vozidel se zvěří.

Od počátku roku šetřili policisté celkem 59 dopravních nehod, z toho 13 bylo střetů se zvěří. Nehody se obešly bez zranění osob, odhadované škody dosáhly částky 568.000 Kč. Za stejné období minulého roku došlo k 55 dopravním nehodám, z toho bylo 14 střetů se zvěří.

Střet se zvěří je považován za dopravní nehodu. Nejčastěji jsou zraněnými či uhynulými zvířaty právě srny, výjimkou ale nejsou ani divoká prasata, jeleni, zajíci či bažanti. Spíše ojediněle se pak jedná o domácí zvířata.

Ačkoliv ke srážce zvířete může dojít kdykoliv, vysoká zvěř má tendenci pohybovat se za svítání a za soumraku. Obzvláště aktivní je v době páření v říjnu až prosinci. I když toto období je již za námi, musíme být jako řidiči stále obezřetní!

 

Připomínáme, že prevencí střetu je:

  • snížená rychlost,
  • větší opatrnost při jízdě v místech, kde se může zvěř vyskytovat,
  • zraková kontrola obou stran silnice.

Pokud vidíte zvíře na dálku nebo se objeví na silnici, zpomalte, ztlumte dálková světla, přibrzděte a pomalu pokračujte. Buďte však ještě v pozoru, divoká zvěř se často pohybuje ve stádech.

Když Vám zvěř skočí „pod kola“, nikdy nestrhávejte volant ani nekličkujte. Je lepší do ní najet, než se pokoušet o riskantní vyhýbací manévr a střetnout se s protijedoucím vozidlem nebo nabourat do stromu. Po střetu byste měli ihned zapnout výstražná světla a postavit na silnici varovný trojúhelník. Pokud došlo při nehodě ke zranění osob, poskytněte první pomoc a volejte linku 155.

Při srážce se zvěří vzniká škoda jejímu majiteli, kterým bude většinou místní myslivecké sdružení. Proto zde platí povinnost věc ohlásit policii, a to i v případě, že zvěř z místa utekla. Zvíře nenakládejte do auta, takové jednání je protiprávní. Riziková místa najdete na mapách Evidence zvěře sražené na silnicích a železnicích  a Portálu nehod, kde ve spodní liště zvolíte druh nehody a oblast.

 

por. Mgr. Mgr. Anna Štisová, MBA
Územní odbor Praha venkov – Západ
26. ledna 2024

Post Author: Anna Štisová

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments