Posilněn alkoholem usedl za volant

Řidič měl téměř 1,5 promile alkoholu v dechu.

Ve čtvrtek 20. února krátce po půlnoci zastavili policisté z Obvodního oddělení Libčice nad Vltavou ke kontrole řidiče, který projížděl obcí Tursko. Následně policisté řidiče vyzvali k tomu, aby se podrobil dechové zkoušce na přítomnost alkoholu, ta prokázala, že řidič před jízdou požil alkohol a bylo mu naměřeno téměř 1,4 promile alkoholu v dechu. Muž pak uvedl, že před jízdou vypil několik sklenic vína. Na místě mu byl zabaven řidičský průkaz a dopustil se trestného činu řízení ve stavu vylučující způsobilost, kterou si přivodil požitím většího množství alkoholu. Muži může hrozit zákaz řízení motorových vozidel na jeden rok až deset let a pokuta ve výši 25.000 až 50.000 Kč.

_______________________________________________________________

Řízení pod vlivem alkoholu do 0,3 promile
V případě řízení vozidla pod vlivem alkoholu, kdy prokázané množství nepřesáhne 0,3 promile, se daná osoba dopouští přestupku. V tomto případě není jednání trestáno žádným bodovým hodnocením.

S  řidičem je zahájeno správní řízení, sankcionované finanční pokutou 2.500 až 20.000 Kč. Zároveň řidiči hrozí zákaz řízení motorových vozidel na 6 až 12 měsíců.

Řízení pod vlivem alkoholu nad 0,3 promile
Jestliže je řidiči prokázán alkohol v krvi nad 0,3 promile, stále se ještě nedopouští trestného činu a přečin je kvalifikován jako přestupek. Je trestán udělením 7 bodů v rámci bodového hodnocení a pokutou od 2.500 do 20.000 Kč. Dále je možné řidiči udělit zákaz řízení motorového vozidla od 6 do 12 měsíců.

Řízení pod vlivem alkoholu nad 1 promile
V případě, že je řidiči prokázáno, že za volant usedl s více než 1 promile alkoholu v krvi, dopustil se trestného činu řízení ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky.

Trestem za takové chování je udělení 7 bodů v rámci bodového hodnocení. Jakožto trestný čin je řízení ve stavu vylučujícím způsobilost posuzováno soudem. Trestem v takovém případě může být trest odnětí svobody až na dobu 3 let, zákaz řízení motorového vozidla v době 1 až 10 let a  pokuta ve výši 25.000 až 50.000 Kč.

Řízení motorových vozidel po požití alkoholu nebo jiných návykových látek je zcela nepřijatelné a bezohledné. Řidič ohrožuje nejen sám sebe, ale především ostatní účastníky silničního provozu.

por. Ing. Bc. Barbora Schneeweissová
tisková mluvčí
25. února 2020

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments