Policisté varují před dalším podvodným jednáním v kyberprostoru

Podvodník mění identitu, nabízí zboží, které nedodá!

Policisté z Územního odboru Praha – západ varují občany před dalším podvodným jednání, ke kterému dochází v kyberprostoru. Obdrželi poznatky od kolegů z Olomouckého kraje, kteří se zabývají případem 29letého muže. Ten nabízel zboží k prodeji prostřednictvím inzertních portálů např. www.bazos.cz, www.annonce.cz, sbazar.cz, www.jablickar.cz a dalších. Muž zveřejňoval inzerci s nabídkou prodeje cenné elektroniky, mobilních telefonů a výpočetní techniky, na které v jednotlivých případech reagovali poškození, se kterými komunikoval prostřednictvím e-mailových účtů, které si pro každý inzerát registroval na Seznam.cz a také na Google. Prostřednictvím těchto e-mailových účtů zaslal kupujícím pod falešnou identitou čísla založených bankovních účtů, na které mu zasílali finanční prostředky za „nákup“ inzerovaného zboží. To však nikdy nedodal. Aby vzbudil důvěryhodnost u kupujících, přeposílal v některých případech doklady nabízeného zboží, osobní doklady a dokumenty osob, pod jejichž identitou vystupoval. V současné době je již 380 poškozených osob v souvislosti s tímto případem. Od těchto získal muž částku převyšující tři miliony korun. Podvodník vystupuje pod různými jmény jako Jan Machek, Jan Havlíček, Jan Novotný, Nikola Balážová, Jan Halák, Jan Lechman, Jan Nový, Jan Macek a Jan Lech. Legenda, pod kterou vystupuje a zboží nabízí je ve všech případech stejná. V inzerátech píše, že zboží má u sebe a náhle musel pracovně odcestovat do Švýcarska nebo Itálie. Policisté předpokládají, že poškozených může být daleko víc.

Nevěrohodnost inzerátů podobného charakteru, kterých je v kyberprostoru skutečně nemalé množství, lze snadno odhalit již na první pohled. Prodávající většinou nabízí věc značně pod cenou, než za kterou ji lze běžně pořídit. Komunikace ze strany prodávajícího zpravidla probíhá ve formě pouze písemné a to za použití google překladače, což lze bezpečně poznat – překlad není kvalitní. Ve většině případů putují platby na zahraniční účty, mnohdy anonymního charakteru.

Objasňování této trestné činnosti je poměrně složité a to s ohledem na skutečnost, že odeslané peníze mizí na nedohledatelných účtech v zahraničí. Pokud se policistům podaří účet identifikovat, odeslané částky se na nich většinou nenacházejí, neboť pachatelé tyto částky odesílají prostřednictvím internetových bankovních transakcí na další anonymní účty.

Případů těchto internetových podvodů, kdy pachatel vystupuje pod různými legendami, je v rámci České republiky více a policisté se jimi intenzivně zabývají.

Upozorňujeme veřejnost, aby v případě nákupu zboží přes internet byli vždy obezřetní a předem si prověřili věrohodnost prodávajícího. Včasnou prevencí mohou předejít následným nepříjemnostem spojeným s touto trestnou činností.

 

nprap. Marcela Pučelíková
vrchní inspektor

 

Post Author: Administrátor

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments