Podvedená seniorka

Podvodným jednáním zatím neznámého pachatele se zabývají policisté z Obvodního oddělení Libčice nad Vltavou. Pachatel v době od 20. února do 5. března letošního roku navštěvoval pětaosmdesátiletou ženu, které opakovaně nabízel rekonstrukci přístupové cesty na jejím pozemku.

Svoji práci nejprve nabízel za několik tisíc korun, žena mu ale oznámila, že žádné peníze nemá. Podvodník se nenechal odradit a za několik dní přišel s tím, že práci udělá zdarma, ale potřebuje 2000,- Kč na materiál. Za ženou šel do garáže, kde si všiml starého benja a benzínové motorové pily. Požádal seniorku, zda by mu benjo nepůjčila, že jeho dcera má narozeniny a on by jí na benjo rád zahrál a následující den by ho vrátil. Zároveň se nabídl, že s sebou domů vezme i benzínovou pilu, kterou doma opraví a přinese spolu s benjem. Aby mohl tyto věci odnést, tak si ještě půjčil tašku na kolečkách. Seniorka mu také dala 1900,- Kč na nákup materiálu. Během týdne se dostavil opět za poškozenou, od které si půjčil sekačku na trávu, aby ji mohl dle svých slov vyměnit po dobu práce v zastavárně za sbíječku. Jelikož ji neměl jak odvézt, tak mu dala ještě 100,- Kč na taxi.
Podvodník se za seniorkou dostavil ještě jednou, kdy se omlouval, že neměl čas a dožadoval se přístupu do obydlí, které mu ale žena odmítla a požadovala navrácení peněz a všech věcí. Pachatel následně z místa odešel a už se neukázal. Poškozené ženě vznikla škoda za více jak 30.000,- Kč.

Jednalo se o muže ve věku přibližně 40-ti let, snědé pleti, vysokého cca 170 – 175 cm, silnější postavy. Vlasy měl černé kudrnaté s vysokým čelem. Na sobě většinou nosil černou montérkovou kombinézu a bílé tenisky. Naposledy ale na sobě měl červené tepláky, černou bundu a stejné bílé tenisky.

Pachatel může být v případě dopadení a odsouzení potrestán až dvouletým trestem odnětí svobody.

Policie České republiky vyzývá zejména starší spoluobčany k vysoké obezřetnosti vůči různým „návštěvám“! 

Jedná se například o falešné pracovníky různých firem (pojišťovny, vodárny, plynárny, energetické závody), zásilkové obchody, zástupce loterií a podomní prodejce. Tito lidé se doslova vnucují vstoupit do bytů, či domů. Výsledkem jejich jednání však není např. avizovaný odečet plynu, či vody, ani žádný výhodný obchod, ale trestný čin. Důvěřiví občané tak často přicházejí o úspory, cenné věci a šperky.

 

Několik rad v případě, že Vás podobní lidé navštíví: 

 

Ø neotevírejte nikdy dveře svého bytu, dokud si nejste naprosto jisti, že člověka za dveřmi znáte

Ø neotevírejte automaticky – nevíte, kdo je za dveřmi

Ø všímejte si pohybu osob, které nabízí různé zboží a nevyžádané služby

Ø nepřechovávejte doma více peněz v hotovosti, či cenné věci

Ø nenechávejte peněženku, doklady, či klíče nikde bez dohledu

Ø nechlubte se svým majetkem

Ø nepůjčujte peníze cizím lidem, nedávejte žádné zálohy podomním prodejcům ani jiným osobám, které se představí jako zástupci firem

Ø pokud pracovník firmy přijde, chtějte po něm nějaký průkaz totožnosti

Ø mějte důležitá telefonní čísla poblíž Vašeho telefonu

Ø v nebezpečí zavolejte ihned na tísňovou linku 158.

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments