Objednal si domů čističku vzduchu

Buďte obezřetní s nákupy na internetu a neposílejte peníze neověřeným prodejcům.

Čím dál častěji, téměř denně, se policisté setkávají s případy podvodného prodeje přes internetové obchody, bazary či sociální sítě. Buďte při nákupech obezřetní a nezasílejte peníze dopředu, aniž byste měli ověřené, že se jedná o důvěryhodný obchod či prodejce.

Policisté z obvodního oddělení Řevnice zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu na základě oznámení od poškozeného muže, který se stal obětí podvodného jednání ze strany neznámého pachatele. Pětačtyřicetiletý muž si chtěl pořídit čističku vzduchu, kterou si našel na jednom internetovém prodejním portálu. Po odeslání finanční částky ve výši téměř 16 tisíc korun s ním rádoby prodejce přestal komunikovat a peníze ani zboží kupujícímu nezaslal.

Pachateli v případě jeho zjištění a dopadení hrozí za trestný čin podvod v případě odsouzení trest odnětím svobody na jeden rok až pět let.

Tato trestná činnost se velice složitě objasňuje a peníze, které se dostanou do rukou podvodníků, získá poškozený zpět pouze v ojedinělých případech. Buďte při nákupu přes internet velice obezřetní a ověřte si na internetu spolehlivost a recenzi prodejce.

Několik rad při nákupu přes internet:

  • Zadejte údaje o společnosti nebo jméno prodávajícího do internetového vyhledávače. Díky tomu můžete zjistit, jaké zkušenosti s nimi mají jiní lidé.
  • Platbu předem provádějte jen tehdy, jde-li o skutečně důvěryhodného obchodníka. Jistě nedáte peníze na ulici neznámému člověku s příslibem, že Vám v budoucnu dodá věc. Na internetu tak však řada uživatelů činí. Platbu předem provádějte jen tehdy, pokud jste si jisti, že jednáte s důvěryhodným dodavatelem.
  • Mezi obvyklé znaky podvodu patří špatná jazyková úprava, požadavek platby předem v hotovosti či převodem, další požadavky na platby pod smyšlenou záminkou (clo, pojištění, přibalení většího počtu kusů výrobku) a tak podobně. Pamatujte si, že pokud se nabídka zdá příliš výhodná, než aby byla skutečná, tak nejspíš skutečná není!
  • Lidé si obvykle nečtou obchodní a smluvní podmínky a mnohdy se ve smlouvách zavazují k věcem, které je pak mohou nemile překvapit. Nicméně prověřit si předem toho, komu mám poslat peníze, zabere na internetu jen několik minut a může to ušetřit spoustu starostí a zachránit spoustu peněz.
  • Pokud se však stanete obětí podvodu, obraťte se na policii.

 

 

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
21. ledna 2022

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments