Nezapomeňte si zabezpečit chatu proti zlodějům

Přichází podzim a zima a s ní období, kdy chataři opouští své rekreační nemovitosti. Bohužel právě v zimě, když jsou chaty a chalupy dlouhodobě neobydlené, dochází k častým krádežím. Riziko, že nechtěná návštěva zavítá do rekreačního objektu, je v podzimních a především zimních měsících vyšší než během léta. Často se přitom stává, že škody zjistí majitelé rekreačních nemovitostí až s několikaměsíčním zpožděním, když se po “zimním spánku” opět vypraví na svou oblíbenou chatu nebo chalupu.“

Je tedy nezbytné, aby Policie ČR právě v tomto období majitele rekreačních objektů upozornila na to, aby si své chaty a chalupy řádně zabezpečili a nenechávali v nich nic cenného. Policisté samozřejmě provádí kontroly rekreačních oblastí. Práce hlídek spočívá v tom, že policisté nejčastěji i s policejními psy navštíví danou oblast a zkontrolují osoby přítomné v rekreačních obydlích. Pokud na místě nikoho nenaleznou, provedou kontrolu správného zabezpečení objektu, tzn. řádně uzamčené dveře, okenice atd., případně zanechají na místě leták s informací, že Policie ČR provedla v dané chatě kontrolu. Ovšem není v jejích silách, aby uhlídali všechny objekty. Ve velké míře se o svůj majetek musí starat především majitelé objektů sami. Dodržujte proto následující rady a můžete tak zmírnit škody napáchané zloději ve vašich chatách a chalupách, případně je zcela eliminovat:

· Zabezpečte si rekreační objekt především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky (dokonalý bezpečnostní zámkový systém, zvolněné dveře, mříže, uzamykatelné okenice). 

· Věnujte pozornost zejména stavebním otvorům (vstupní dveře, okna, verandy). 

· Pro vyšší standard ochrany využijte elektronickou ochranu, případně připojení objektu na pult centralizované ochrany. 

· Objekt mějte správně pojištěný nejen proti krádeži, ale i proti požáru. 

· Nechlubte se před známými lidmi majetkem uloženým v objektu. 

· Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí. Poznamenejte si výrobní čísla elektrických přístrojů. 

· Cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v rekreačním objektu, ale odvezte je do bezpečí! 

· Při pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých osob a aut. I případné svědectví je důležitým vodítkem pro práci policie. Nebuďte neteční – dnes navštívil zloděj souseda, zítra se to může stát vám! 

· Rekreační objekt i v zimních měsících nepravidelně navštěvujte. Uklizený sníh v okolí chaty budí zdání neustálé kontroly, nebo pobytu majitele v objektu. 

· Domluvte se se sousedy, kteří přes zimu zavítají na svoji chatu, aby zkontrolovali i Váš objekt. 

· Při podezření z vykradení zásadně nevystupujte do objektu, neuklízejte po zlodějích a věc oznamte neprodleně na policii. 

Vše důležité pro vypátrání odcizených věcí a dopadení pachatele oznamte do policejního protokolu.

Autor příspěvku: Oddělení tisku a prevence

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments