Kontroly chat mimo sezónu

PRAHA VENKOV – ZÁPAD – Tento týden bylo v chatových oblastech a zahrádkářských koloniích u Mníšku pod Brdy rušno a bezpečno. Že to nejde dohromady?

Preventistka Územního odboru Prahy venkov – Západ a strážníci Městské policie Mníšku pod Brdy se pohybovali tento týden v chatových oblastech a zahrádkářských koloniích u Mníšku pod Brdy. Kontrolovali chaty, zahradní domky a jejich zabezpečení včetně oplocení. Naštěstí, nikdo je v žádném objektu, mimo majitelů, nepřekvapil. Nezjistili žádný napadený objekt.

Při preventivní akci rozdali chatařům a zahrádkářům letáky s preventivními radami, upozornili je na nebezpečí vloupání do objektů a poradili jim, jak zabezpečit chaty a podobné objekty. Tam, kde nikoho nezastihli, dali letáky s oznámením o provedené kontrole do dveří chat nebo oplocení. Letáky jsou také k dispozici na Městském úřadě v Mníšku pod Brdy.

Cílem takovýchto preventivních návštěv rekreačních oblastí, rozhovorů a navazování neformálních vztahů s chalupáři a zahrádkáři, je předcházení možné majetkové kriminalitě. Musíme ocenit všímavé chataře, kteří hrdě hlásili, že chaty před zloději hlídají. To bylo zřetelné i z jejich okamžité reakce na přítomnou policistku a strážníky, měli zájem, zda mohou pomoci, pokud se něco stalo, zda po někom pátráme atp.

Ještě pár základních rad na závěr k zabezpečení chalupy:

  • Zabezpečte si rekreační objekt kvalitním bezpečnostním zámkovým systémem, odolnými dveřmi, mřížemi a uzamykatelnými okenicemi.
  • Pokud máte možnost, využijte i elektronické ochrany (kamer a fotopastí), případně připojení objektu na pult centralizované ochrany.
  • Objekt mějte správně pojištěný.
  • Nechlubte se před neznámými lidmi majetkem uloženým v objektu.
  • Nezveřejňujte jeho fotky na sociálních sítích a nebuďte tolik čitelní.
  • Cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v objektu.
  • Rekreační objekt nepravidelně navštěvujte i v zimě. Uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly a přítomnosti majitele.

Pakliže dojde k vykradení objektu, zásadně do něj nevstupujte, neuklízejte po zlodějích a věc oznamte neprodleně policii.

por. Mgr. Mgr. Anna Štisová, MBA
Územní odbor Praha venkov – ZÁPAD
28. ledna 2024

 

Post Author: Anna Štisová

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments