Jak poznat padělanou bankovku?

Dostala se vám do rukou podezřelá bankovka a nevíte, jak rozpoznat pravé peníze od padělku? Přijímání a vydávání hotovosti jsme zařadili mezi stereotypní činnosti a běžně nezkoumáme pravost bankovek. Možná zbystříme svou pozornost až u dvoutisícovky nebo pětitisícovky. Ale pozor – padělatelé se často zaměřují na mnohem nižší nominální hodnoty. A tak se vám možná bude hodit několik dobrých rad, co dělat, když narazíte na podezřelou bankovku.

V první řadě ji můžete odmítnout. Pokud jste zjistili, že už padělanou bankovku nebo minci vlastníte, tak ji nesmíte dále použít k placení, protože takové jednání je trestné. Podezřelou nebo padělanou bankovku nebo minci odneste na Policii České republiky nebo do České národní banky, popřípadě do některé z obchodních bank. Tímto vyloučíte možnost, že byste spáchali trestný čin udávání padělaných peněz, který může být potrestán odnětím svobody až na dva roky, zákazem činnosti, propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

Jak tedy rozpoznat padělanou bankovku od pravé?

Bankovku vezměte mezi prsty:
Bankovkový papír je specifický na omak, bankovka není hladká a na lícní straně by měl být hmatem citelný hlubotisk.

Bankovku prohlédněte proti světlu:
Zkontrolujte vodoznak, soutiskovou značku a mikrotext na ochranném proužku. Bankovku sklopte: V ornamentu na rameni portrétu je skrytý obrazec s nominální hodnotou, u hodnot 500 až 5 000 Kč mění ochranný proužek barvu, u 1 000 až 5 000 Kč je na lícní straně prvek měnící barvu a také iridiscentní (duhově proměnlivý) pruh a soutisková značka je kruhová, kterou tvoří písmeno C, ve kterém je vloženo písmeno S.

 

Autor příspěvku: město Libčice nad Vltavou

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments