Falešný bankéř v akci

PRAHA VENKOV – ZÁPAD – Žena se řídila pokyny podvodníka a přišla o více než jeden milion korun.

Kriminalisté z Prahy venkov-západ se zabývají případem falešného bankéře, za něhož se vydával neznámý pachatel. Tomu se podařilo vystrašit ženu pod legendou napadení jejího účtu, kdy může přijít o veškeré své peníze. Od té chvíle se žena řídila instrukcemi a přišla o nemalé peníze.

Na konci května telefonicky kontaktoval 44letou ženu neznámý muž, který se představil jako osobní bankéř a jeho povinností je oznámit, že jí někdo napadl účet a je potřeba v tomto udělat kroky. Žena z obavy, že by mohla přijít o veškeré své finance, postupovala poctivě podle pokynů „ochotného bankovního rádce“.

První instrukcí byla ta, že je nutné zažádat o předem schválený úvěr v maximální výši, a to údajně z bezpečnostních důvodů, aby si nemohl úvěr na ni vzít pachatel, který se pokoušel účet napadnout. Jako druhý krok následovalo převedení peněz z půjčky, včetně těch, které v internetovém bankovnictví měla a odeslat je na několik účtů zřízených bankéřem, tedy podvodníkem. Vzhledem k tomu, že žena měla více svých účtů, podvodník ji přesvědčil k tomu, aby pro jistotu i z těchto odeslala všechny finanční prostředky na konkrétní účty, které jí zřídil. Žena rádoby bankéře do posledního bodu poslechla a nakonec mu sdělila přihlašovací údaje k elektronickému bankovnictví a ten během chvíle odčerpal veškeré peníze.

Poškozená naletěla zkušenému podvodníkovi, kvůli němuž a její důvěřivosti přišla o více než jeden milion korun českých.

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to z podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Pachateli v případě jeho zjištění hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.

PREVENCE:

Vishing neboli podvodné navolávání, je stále aktuální téma. Tento případ je typově jeden z nich, ale způsobů páchání a smyšlených legend, které pachatelé používají, je daleko více a uvedeme si některé v tomto článku.

Telefonní hovory od bankéřů a policistů o napadení účtu jsou vždy PODVOD!

Pachatelé se v rámci vishing podvodů nejčastěji vydávají za bankéře nebo jiné úřední osoby s tím, že užívají reálná jména a telefonní čísla, která lze běžně dohledat na oficiálních stránkách institucí. Před hovorem si podvodníci často zjistí o dotyčném základní osobní informace, aby nabyli vyšší důvěryhodnosti. A co si budeme říkat? Na internetu je o nás více informací, než by bylo vhodné. Podvodníci poté oběti kontaktují s legendou napadení jejich bankovního účtu a naléhají, že je potřeba co nejdříve převést prostředky na zabezpečený účet, aby o své peníze nepřišly.

„Bankéř“ používá více způsobů. Například vyzve svého „klienta“, aby nejprve v hotovosti vybral veškeré své finanční prostředky z běžného, případně i spořicího účtu, poté aby si online vyžádal předschválený úvěr a hotovost pak vložil do vkladomatu na virtuální měny dle poslaných instrukcí. Další častý způsob, který používají, je vylákání peněz i v rámci chatovacích mobilních aplikací, když zasílají obětem velké množství QR kódů, které slouží jako příkaz k transakci.

Policie tedy varuje, NIKDY:

Nereagujte na podobné hovory.
Pokud podvodný hovor již přijmete, zaznamenejte si ho a následně se s těmito podklady obraťte na svoji banku nebo na policii.
Nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví.
Nikdy nikomu nesdělujte a ani nepřeposílejte bezpečnostní (autorizační) kód, který Vám přišel formou SMS zprávy, ani jiné citlivé a bezpečnostní údaje z vaší platební karty nebo přístupové údaje k online bankovnictví.
Nikomu neposkytujte vzdálený přístup do vašeho zařízení, a to i když se jedná o osobu, kterou znáte nebo o bankovní instituci.
Neumožňujte nikomu převod finančních prostředků přes váš bankovní účet.
I když se veškeré okolnosti tváří, že jednáte s oficiální institucí, zbystřete. Banky po vás nikdy nebudou žádat provedení převodu, výběr z vašeho účtu v rámci zabezpečení ani vkládání finančních prostředků do vkladomatů na kryptoměny.
Dávejte si pozor při prodeji zboží, pokud vám chce někdo zaplatit, stačí mu číslo vašeho bankovního účtu.
Nenechte se do ničeho tlačit, obchod s dotyčným zrušte, jakmile máte pochybnosti.
Pokud jste se již stali obětí podvodníků, nenechte se zastrašit a věc oznamte policistům na tísňové lince 158.
Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví.
Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje.
Aktualizujte software, antivirový program, firewall.
Buďte neustále ostražití, protože i vy se můžete stát cílem podobného podvodného jednání.
Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.)
 

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje

por. Mgr. Mgr. Anna Štisová, MBA
Územní odbor Praha venkov – ZÁPAD
7. června 2023

Post Author: Anna Štisová

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments