Evropský den obětí trestných činů

Praha venkov – ZÁPAD – Oběti jsme uctili policejními majáky.

Na 22. 2. 2023 připadl Evropský den obětí trestných činů. Ve spolupráci s Probační a mediační službou jsme dnes ve 12 hodin minutou ticha uctili a podpořili oběti trestných činů. Před policejními služebnami v celé republice se navíc rozblikaly majáky služebních vozidel. Symbolizovaly skutečnost, že když oběť vidí blížící se majáky, ví, že přichází pomoc. Oběť tedy není bezmocná!

Cílem tohoto dne je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí. Stejný úkol si klade také Probační a mediační služba, která dlouhodobě podporuje oběti trestných činů v jejich aktivním úsilí vyrovnat se s těžkou životní situací a pomáhá v boji proti předsudkům. Požádat o pomoc či odbornou radu mohou tyto osoby aktuálně v 74 střediscích po celé republice.

Pomoc obětem trestných činů je pro justici důležité téma, je dobré si připomenout, že i v České republice existuje rozsáhlá síť profesionálů, na kterou se může každý obrátit. Jedná se o státní instituce, ale i neziskový sektor, ve kterých jsou odborníci, kteří jsou vždy připraveni citlivě řešit krizové situace, vzájemně se doplňovat a spolupracovat.

Policie České republiky má dlouhodobou zkušenost s prací s oběťmi trestných činů, disponuje speciálními výslechovými místnostmi, přičemž účelem práce ve speciálních výslechových místnostech je zabránění druhotné viktimizaci obětí trestných činů. Dále policie poskytuje krizovou intervenci a psychologickou pomoc.

Práva obětí jsou ukotvena v zákoně č. 45/2013 Sb., o obětech trestných činů.Tento zákon přesně vymezuje „zvlášť zranitelnou oběť“, které náleží zvláštní práva.

 

por. Mgr. Mgr. Anna Štisová, MBA
Územní odbor Praha venkov – Západ
22. února 2023

 

Post Author: Anna Štisová

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments