Dvoustý „Gentleman silnic“ je ze Středních Čech

Vedení středočeské policie, ředitelství služby dopravní policie a Generali Česká pojišťovna předala 18letému čerstvému absolventovi autoškoly titul „Gentleman silnic“. Zachránil život při dopravní nehodě, a to hned dvakrát.

Začínající řidič pomohl zraněnému hned dvakrát za sebou. Je z něj 200. Gentleman silnic

Stačilo málo a dálnice D5 by si toho večera připsala na konto další smrtelnou nehodu. U havarovaného auta však naštěstí zastavil Hynek Černý. Statečný muž, kterému bylo pouhých 18 let, nezaváhal, zakročil, zraněnému řidiči pomohl a zachránil mu tím život. Za tento obětavý čin byl 21. srpna oceněn jubilejním 200. titulem Gentleman silnic.

Na tu listopadovou cestu z práce Hynek Černý jen tak nezapomene. Začalo to, když si nedaleko za Prahou ve tmě všiml neosvětleného vozu na kraji dálnice. Zastavil. Poté zjistil, že řidič neosvětleného vozu narazil do kamionu. Ve snaze upozornit na nehodu další řidiče a zabránit tak dalším haváriím běžel Hynek Černý pro výstražný trojúhelník. Mezitím však zraněný řidič vystoupil z nabouraného auta. Na neštěstí ale další projíždějící auto neosvětlený vůz přehlédlo a nabouralo do něj, zrovna když byl zraněný řidič u jeho kufru.

Zatímco o řidiče z tohoto druhého havarovaného auta se postarali další řidiči, záchrany muže z prvního vozu se musel vlastně již podruhé ujmout Hynek Černý. „Nebyl to hezký pohled – rána muži amputovala jednu nohu a druhou vážně poškodila,“ vzpomíná na první reakci mladý muž, který teprve pár měsíců předtím dokončil autoškolu. „Jsem ale dobrovolný hasič a vím, že člověk musí jednat rychle.“ Sehnal tedy od okolních řidičů škrtidlo, kterým zastavil krvácení. O zraněného se pak staral až do příjezdu lékařů. Vážně zraněný muž tak díky pomoci mladíka dopravní nehodu přežil.

Jsem velmi ráda, že dnes můžeme ocenit již 200. Gentlemana silnic. Pro nás to znamená 200 statečných a obětavých lidí, díky kterým se podařilo zachránit řadu lidských životů. Nesmírně si všech, kteří nejsou lhostejní a dokáží pomoci, vážím,“ komentuje udělení 200. titulu Gentleman silnic ředitelka celého projektu Ivana Buriánková.

Pan Černý i přes svůj mladý věk prokázal nesmírnou odvahu,“ říká ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje gen. Kučera. „Jsme proto moc rádi, že tohoto dvojnásobného hrdinu můžeme ocenit titulem Gentleman silnic.“ Ocenění předali Hynkovi Černému v pátek 21. srpna v Praze-Zbraslavi zástupci projektu Gentleman silnic i Policie ČR.

Už 200 zachránců, kteří neváhali bezprostředně pomoci obětem dopravních nehod

Hynek Černý se stal v pořadí jubilejním 200. Gentlemanem silnic. Toto ocenění pro lidi, kteří osobně přispěli k záchraně lidského života nebo jinak pomohli při vážné dopravní nehodě, předává Generali Česká pojišťovna spolu s Policií ČR již od roku 2004. Projekt se tak řadí k nejdéle fungujícím preventivním aktivitám v oblasti bezpečnosti silničního provozu u nás.

Je úctyhodné, kolik lidí na silnici dokázalo, že nejsou lhostejní k ostatním a aktivně pomohli u nehody,“ říká ředitel dopravní policie plk. Jiří Zlý, který se předávání jubilejního titulu také osobně zúčastnil. 200 oceněných zachránců během 16 let existence projektu pomohlo nejméně 270 obětem dopravních nehod. „Na druhou stranu se často setkáváme i s opačným přístupem, kdy řidiči od nehody ujedou. O to víc si vážíme statečných, které oceňujeme titulem Gentleman silnic.

Z 200 oceněných bylo 51 žen a 149 mužů. Nejvíce oceněných je z Jihočeského kraje. „Oceňovali jsme ale již ve všech krajích. Všude žijí stateční lidé, kteří pomohli u dopravní nehody,“ doplňuje ředitelka projektu Gentleman silnic Ivana Buriánková. Mezi oceňovanými byli i policisté, několik lékařů a hasičů, všichni však zasahovali mimo službu. V některých případech pomáhali i velmi mladí lidé či dokonce děti.

www.gentlemansilnic.cz

Ivana Buriánková, ředitelka projektu Gentleman silnic
ivana.buriankova@generaliceska.cz

mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
oddělení tisku a prevence
KŘP Středočeského kraje

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments