Dopravně bezpečnostní akce – zpráva

Praha venkov – ZÁPAD – Na Praze – západ proběhly další akce zaměřené na věnování se řízení.

 

V průběhu října ve Středočeském kraji policisté pokračovali v kontrolách na silnicích. Do krajské dopravně bezpečnostní akce, která proběhla od 9. do 13. října 2023, se zapojilo ve dvou dnech z Územního odboru Prahy venkov – Západ celkem 29 policistů z dopravního inspektorátu a obvodních oddělení.

Tentokrát se policisté zaměřili na věnování se řízení vozidla, zejména na zákaz držení záznamových a hovorových zařízení za jízdy. Současně pátrali po osobách, věcech a odcizených vozidlech, ale zaměřili se i na problematiku ilegální migrace a převážení drog.

Během akce policisté zkontrolovali celkem symbolických 158 řidičů motorových vozidel. Hlídky zjistily 20 dopravních přestupků, 18 z nich vyřešily v příkazním řízení na místě a uložily za ně pokuty celkem za 13.000 Kč, 2 přestupky oznámily příslušnému obecnímu úřadu.

Ve dvou případech bylo zjištěno překročení hmotnosti vozidla, další porušení byla rozmanitá, například nevyhovující technický stav vozidla, nepoužití bezpečnostních pásů aj.

Žádný z řidičů nebyl pod vlivem alkoholu či návykových látek.

Policisté vypátrali jednu pohřešovanou osobu.

I když akce byla zaměřena na věnování se řízení vozidla, takový přestupek byl zjištěn jeden, kdy řidič motorového vozidla držel v ruce mobilní telefon.

Přesto však připomínáme, že podle zákona o provozu na pozemních komunikacích řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Zároveň je povinen se plně věnovat řízení vozidla a sledovat situaci v provozu na pozemních komunikacích. Z toho také vyplývá, že se zákaz vztahuje i na psaní sms.  Každý by si měl uvědomit, že v té chvíli je pozornost řidiče odvedena od situace na vozovce a dochází ke ztrátě schopnosti rychlé reakce. Řidič ohrožuje nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu.

 

por. Mgr. Mgr. Anna Štisová, MBA
Územní odbor Praha venkov – ZÁPAD
27. října 2023

 

Post Author: Anna Štisová

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments