Dluží na výživném

Každý otec nebo matka, kteří z nějakých příčin opustí rodinu s nezaopatřenými dětmi, musí mít na paměti, že jejich zákonnou povinností je na své děti platit výživné. Naprostá většina tuto povinnost řádně plní. Najdou se však i jedinci, kteří se domnívají, že po rozvodu nebo odchodu partnera tuto povinnost nemají, vzhledem ke skutečnosti, že s nezletilými dětmi již nežijí ve společné domácnosti.

Člověk se může dostat do svízelné situace, finance se mu nedostávají, založil si novou rodinu, ale ani v této chvíli nesmí zapomínat na své předešlé závazky ke svým dětem. Tím, že na děti výživné neplatí, snad ani nedomýšlí, jak velké problémy druhému rodiči s řádnou výchovou společných dětí způsobuje. Jsou otcové a někdy i matky, které na výživném dluží desetitisíce a v nemálo případech dluží statisíce.

Pokud výživné soustavně neplatí a ani jiným způsobem o děti neprojevuje zájem, má oprávněný rodič možnost navštívit Policii ČR a podat trestní oznámení. Mnoho rodičů si neví rady jak postupovat a jaké doklady předložit při podání trestního oznámení:

  • neplacení výživného oznámit na Oddělení sociálně právní ochrany dětí a Úřadu práce dle místa bydliště
  • snažit se kontaktovat a upomínat otce či matku o zaplacení dlužné částky
  • pokud víte, kde pracuje, podat na příslušný soud návrh na výkon rozhodnutí ( exekuce na plat)
  • chronologicky si vést přehled o úhradách výživného
  • pokud stanovené měsíční výživné neposkytuje po dobu více jak čtyř měsíců a ani jiným způsobem nezletilé děti neprojevuje zájem, učinit trestní oznámení na P ČR
  • k oznámení doložit všechny rozsudky soudu, týkající se určení nebo úpravy výše výživného s vyznačenou právní mocí rozsudku
  • chronologický přehled o platbách výživného a rodný list

Oznámením však starosti nekončí, protože mnohý povinný rodič se odstěhuje, nemá stálé zaměstnání, s rodinou žádný kontakt neudržuje, není znám jeho pobyt. Někdy trvá měsíce, než je vypátrán a může být k věci vyslechnut, aby bylo možno případ předat státnímu zástupci k dalšímu opatření.

Poměrně častou chybou matek nebo otců, kterým není výživné placeno, je dlouhodobé čekání a důvěra ve sliby, že bude výživné uhrazeno. Oprávněnému rodiči proto Policie ČR doporučuje zbytečně neotálet a věc oznámit. Včasným podáním trestního oznámení se zkracuje čas  pro vyřízení a snižuje se dlužná částka. Svým způsobem je to i ochrana dlužníka, protože dlužná částka nemusí být tak vysoká a snadněji ji splatí.

Dva případy přečinu Zanedbání povinné výživy řeší nyní policisté z Prahy venkov – ZÁPAD:

Od září 2014 do současné doby si neplní svou vyživovací povinnost rodiče na svého nezletilého potomka, která jim vyplývá přímo ze zákona a byla stanovena pravomocným rozsudkem Okresního soudu Praha západ. Na výživném dluží více jak 40.000,- Kč.
Ve druhém případu neplatí výživné na své dvě děti čtyřicetiletý otec. Ten na výživném nezaplatil od dubna 2014 do současné doby žádnou částku a dluh se vyšplhal až na 350.000,- Kč.

Oba výše uvedené případy jsou prošetřovány jako podezření z přečinu Zanedbání povinné výživy, za který „povedeným“ rodičům hrozí trest odnětí svobody.

por. Bc. Jana Dětská

 

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments