Dávejte pozor na své malé děti u bazénu a na zahradě

Máte malé dítě

Zahrady a venkovní prostranství se mohou stát nebezpečným místem hlavně pro předškolní děti. Policisté v minulosti vyjížděli k několika případům, kdy bylo zraněno, či dokonce zemřelo dítě. Přinášíme vám proto několik doporučení, jak upravit zahradu tak, aby byla bezpečným hracím místem pro nejmenší:

Doporučení č. 1 – BAZÉN Bazény všech druhů a velikostí jsou téměř na každé zahradě. Řada rodin si jej pořizuje především proto, že považují dovádění svých ratolestí v domácí nádrži za bezpečnější než na veřejných plovárnách. Opak je však pravdou! Rodiče doma automaticky dohlíží na dítě méně než na veřejnosti. Často si nesprávně myslí, že jejich bazén, ve kterém je jen několik centimetrů vody, je malý a dítě se něm nemůže utopit. Velké zahradní bazény zase nejsou správně zabezpečeny krytem, nebo obehnány plotem, aby se k nim samotné dítě nedostalo. Zde především platí:

  • děti nesmí zůstat bez dozoru a to ani na okamžik
  • schůdky nesmí být na hraně bazénu
  • kryt bazénu musí být zavřený
  • okolo bazénu nesmí být kluzký povrch

 

Doporučení č. 2 – CHEMIKÁLIE patří mezi velká nebezpečí, a proto patří pod zámek. Stejně jako v kuchyni, také v zahradě se používají chemické prostředky. Hnojiva, postřiky, fungicidy, barvy a laky, tím spíše herbicidy patří pouze tam, kam děti nedosáhnou – nejlépe do uzamykatelné skříňky. Dítě totiž je schopno překonat i bezpečnostní uzávěry plastových lahví. Děti nepodceňujme, ale chraňme.

Doporučení č. 3 – JEDOVATÉ ROSTLINY Dalším velkým nebezpečím, kterému musíme čelit, jsou jedovaté rostliny, které jsou sice nádherné, ale o to více nebezpečné. Dojde-li k tomu, že dítě pozře jedovatou rostlinu, okamžitě kontaktujte toxikologické informační středisko.

Doporučení č. 4 – PÁDY z VÝŠKY Různé zdi, sloupy, vysoké stromy, střechy, sousedova kůlna nebo garáž, to jsou všechno lákadla pro děti, především chlapce. Všechno přímo svádí, aby tam děti vylezly, vyšplhaly, a pak se pořádně rozhlédly kolem. A stojí-li nablízku ještě žebřík, nic není nepřekonatelné. A takových lákadel je zahrada plná. Proto i tady velký pozor – spadnout i z poměrně malé výšky může být fatální, s doživotními následky.

Doporučení č. 5 – PRACOVNÍ NÁSTROJE Také ostré předměty chtějí děti vyzkoušet. Kladivo, ruční pila, krumpáč, to vše bývá ve středu jejich zájmu, když musejí něco na zahradě tvořit. O stupeň nebezpečnější jsou pak sekera, srp, kosa – ty raději nikdy nenecháme na očích, tím méně zapomenuté někde v koutě zahrady. Zahradní elektrické nebo motorové přístroje včetně pily a sekačky jsou pak vůbec jednou z nejstrašnějších věcí, když se k nim dítě nečekaně přimotá.

Autor příspěvku: Oddělení tisku a prevence

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments