BÝT VIDĚN! – základní pravidlo všech účastníků silničního provozu nejen za snížené viditelnosti

 Na bezpečí chodců, cyklistů a řidičů motorových vozidel pamatuje také zákon.

Sychravé období plné deštivého počasí a mlhy na sebe nenechalo dlouho čekat. Tuto změnu klimatu  odstartovaly přetočené ručičky na hodinkách a připomněly nám tak, že podzimní a zimní období přichází. Již koncem října se zkracují dny a prodlužují noci. Je třeba, aby na tuto skutečnost pamatovali také všichni účastníci silničního provozu, jelikož právě oni jsou v tomto období ohroženou skupinou. ,,Vidět a být viděn“ , fráze, podle které když se budeme řídit, můžeme uchránit to nejcennější, co máme, náš vlastní život.

Řada chodců se domnívá, že když oni vidí vozidlo, musí je zákonitě vidět i jeho řidič. Tato myšlenka je ale veliký omyl. Proto je třeba dbát na svou bezpečnost a to nejenom v tomto období, ale i po celý rok. Chodci mohou svou viditelnost zvýšit světlým oblečením, doplněným nejlépe o nějaké reflexní prvky. Nejpoužívanější z nich je jednoduchá reflexní páska, malý předmět, který prokáže velikou službu. Výhodou je jeho rychlé a snadné použití. Jedná se o základní bezpečnostní prvek pro chodce, díky kterému jsou viditelní až na 200 metrů. Oproti tomu chodce v tmavém oděvu má řidič šanci zaregistrovat na pouhých 18 metrů. Na trhu existuje spousta dalších reflexních doplňků, které slouží pro naši lepší viditelnost. Jedná se například o reflexní tkaničky, klíčenky, nažehlovací materiály, vesty či boty a batohy s fluorescenčními a reflexními prvky. Doporučujeme reflexní materiály umístit na nejvíce pohyblivou část těla ke straně vozovky (konec rukávů, blízko ke kolenům, úroveň pasu), tím upoutáme největší pozornost řidičů. Maminky na kočárek svých ratolestí mohou připnout plyšáka z reflexního materiálu a uskutečnit tak procházky, které pro ně i jejich děti budou jistě bezpečnější.

Zdroj: www.ibesip.cz – Lepší viditelnost zvyšuje bezpečnost

Chodci mají od února roku 2016 dle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích povinnost mít na sobě reflexní prvky, když se pohybují mimo obec za snížené viditelnosti:

§53 odstavec 9

,,Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“

Co si ale vůbec představit pod pojmem snížená viditelnost? I tento pojem definují pravidla silničního provozu:

§2 písmeno ff)

,,Snížená viditelnost je situace, kdy účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu.“

Pro to, abychom byli lépe vidět, můžeme použít také svítilnu nebo baterku v telefonu, ale pouze jako doplňující prvek. Pokud použijeme pouze baterku, svítíme jedním směrem, řidič nás tak zepředu nebo zezadu neuvidí. Nemůžeme se ani spolehnout na to, že se nám svítilna nebo baterka nevybije, na rozdíl od reflexních prvků, které nepotřebují aktivní zdroj.

Pokud jako chodci porušíme povinnost nosit reflexní prvky, policista nám na místě může udělit v příkazním řízení pokutu až do výše 2000 korun. Ve správním řízení nám hrozí sankce 1500 – 2500 korun.

V roce 2017 evidovali policisté ve Středočeském kraji celkem 104 dopravních nehod, při kterých byl viníkem právě chodec. Z toho se 93 nehod stalo v obci a 11 mimo obec. O rok později zavinili chodci 102 nehod, 89 se jich stalo v obci, 13 mimo ni.

Jedinou ohroženou skupinou za snížené viditelnosti ale nejsou pouze chodci. Také cyklisté musí za těchto podmínek ve zvýšené míře dbát na svoji bezpečnost a řídit se heslem ,,vidět a být viděn“. Cyklisté musí mít na jízdním kole vždy přední odrazku bílé barvy a zadní odrazku barvy červené. Kolo musí také disponovat oranžovými odrazkami na paprscích kol a na obou stranách pedálu. Za snížené viditelnosti pro ně platí zákonná povinnost mít rozsvícený světlomet s bílým světlem vpředu a červeným světlem vzadu. Tuto povinnost opět upravuje zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích:

§58 odstavec 5

,,Cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může cyklista použít náhradou za světlomet svítilnu bílé barvy s přerušovaným světlem.“

Reflexní prvky jsou vhodným doplňkem také pro cyklisty. Trh nabízí širokou škálu sportovního oblečení z reflexního materiálu. Jednoduchým použitím těchto prvků tak při jízdě zvyšují svoji bezpečnost.

 

Autor příspěvku: Oddělení tisku a prevence

Oddělení tisku a prevence
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments