Blíží se čas letních dovolených

Tak jako každý rok, blíží se čas letních dovolených. Lidé čekají na termín své dovolené, aby na delší či kratší dobu opustili svá obydlí a užili si zasloužený odpočinek. Bohužel na toto období čekají i lidé, kterým nedotknutelnost obydlí a majetku nic moc neříká. Neváhají se do některých dočasně opuštěných bytů a domů vloupat. Pachatelé vloupání do bytů a domů svoji trestnou činnost páchají v kteroukoliv denní i noční dobu a mnohdy je neodradí ani to, že obyvatelé domu nebo bytu jsou např. na zahradě nebo v noci spí v jiné části bytu nebo domu. Této majetkové trestné činnosti se v mnoha případech dopouštějí organizované skupiny pachatelů s působností po celém území republiky. Stává se, že majitelé ani nepoznají, že u nich byl nezvaný host a na toto přijdou až po delší době. Nebo naopak již na první pohled je vidět, že nezvaný host je navštívil, neboť jsou poničené dveře a okna a v místnostech pachatel zanechal značný až nepochopitelný nepořádek.

Za rok 2016 bylo na území ČR spácháno 2823 vloupání do bytů a 3276 vloupání do domů. Nemalá část těchto případů spadá do období letních dovolených.

Pokud odjíždíme na dovolenou, měli bychom se řídit několika jednoduchými radami:

  • To, že někam odjíždíme a kdy, není právě informace, kterou bychom měli sdělovat například na sociálních sítích. Tím jen zbytečně upozorníme na to, že právě opouštíme byt, či dům.
  • Pokud máme doma nějaké cennější věci, o které bychom neradi přišli, je dobré pořídit si kvalitní zabudovaný trezor, uložit je na přechodnou dobu v bance, apod. Každopádně je dobré mít někde stranou pořízeny například fotografie cenných věcí, popřípadě i jejich výrobní čísla, aby byly v případě krádeže snadněji dohledatelné.
  • Před odjezdem bychom neměli v bytě či domě zatahovat závěsy, žaluzie, ale spíše vzbudit dojem, že uvnitř stále někdo je.
  • Nejlepší ochranou je samozřejmě požádat spolehlivé sousedy či známé, aby nám byt či dům zašli občas zkontrolovat, popřípadě rozsvítili světla, zalili květiny, vybrali poštovní schránku, apod.
  • Obecně platí, že na schránky, domovní zvonky, či štítky u dveří, je dobré uvádět jen příjmení v množném čísle bez titulů. Pachatel tak neví, kdo zde bydlí a jaký asi může mít majetek.

 

Pokud po návratu z dovolené zjistíte, že se vám do bytu či domu někdo vloupal, nejlépe vůbec nevstupujte dovnitř, s ničím nemanipulujte, a v žádném případě nic neuklízejte. Okamžitě přivolejte policii, která provede ohledání místa činu a zajistí stopy.

Policie ČR přeje všem pohodovou dovolenou, šťastný a bezproblémový návrat domů.

Autor příspěvku: Oddělení tisku a prevence

Oddělení tisku a prevence
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments