Bezpečně v BrdechPRAHA VENKOV – ZÁPAD – O víkendu bylo v Brdech rušno a zároveň bezpečno. Policisté ze Středních Čech realizovali projekt Bezpečné Brdy kousek od Prahy.

 

Preventistka Územního odboru Prahy venkov – Západ společně se strážníky Městské policie Mníšku pod Brdy realizovala projekt pro návštěvníky Brd. Preventivní aktivita pod názvem Bezpečné Brdy vznikla ve spolupráci dvou krajských ředitelství policie, a to Středočeského a Plzeňského kraje.

Minulý víkend policisté projekt představili nedaleko Prahy na Mníšecku v barokním areálu Skalka, na Křížové cestě, turistických cestách a cyklostezkách. Na okraj Brd se vydali, neboť tam velmi často dochází zejména k dopravním přestupkům a k pátrání po osobách, a to jak místních, tak i turistů.

Při preventivní akci návštěvníci Brd obdrželi nový informační leták, který mimo jiné upozorňuje řidiče na zákaz vjezdu motorových vozidel, motocyklů a čtyřkolek a poukazuje na místa, kde jsou vyhrazena parkoviště. Pro turisty je leták cenným zdrojem pravidel správného chování s ohledem na vlastní bezpečí a přírodu. Dostali také navíc leták k pohybu v terénu s radami, co dělat, pokud by se ztratili či zabloudili.

Cyklisté byli upozorněni, že patří  mezi zvlášť zranitelné účastníky provozu a vzhledem k terénu, vyskytující se zvěři a vysoké koncentraci osob, aby vždy zvážili vhodnost mít cyklistickou přilbu na hlavě, i když to osobám starším 18 let zákon neukládá. Nejen cyklisté projevili zájem o mapu Berounska a Prahy – západ z projektu Na kole jen s přilbou!

Mnoha návštěvníkům mapky přišly vhod. Někteří uvedli, že v Brdech nemají signál na telefonu a jejich mapy jsou na něm závislé. Jedna z postarších dam uvedla, že se jí vybil telefon, takže ji policisté  potkali právě včas, když nevěděla, kudy se má vydat.

Návštěvníkům byla také doporučena instalace aplikace Záchranka do mobilního telefonu.

Na vybraná místa byly umístěny nálepky s QR kódem, po jehož načtení se pak s informacemi budou moci seznámit i další návštěvníci. Pokud je najdete, pochlubte se u článku na webu Bezpečné Prahy – západ komentářem nebo fotkou.

Letáky jsou také k dispozici na Městském úřadě v Mníšku pod Brdy.

Aby ale v Brdech bylo opravdu bezpečno, tak v místech, kde jsou parkoviště a dochází tam ke vloupání do vozidel a odcizení věcí z nich, policisté také realizovali projekt „Automobil není trezor“. Upozornili osádky vozidel na nebezpečí ponechání věcí ve vozidle.

Jelikož zároveň končí chatařská sezóna, v chatových oblastech Brd policisté upozornili chataře na nebezpečí vloupání do objektů a poradili jim, jak zabezpečit chaty a podobné objekty před jejich zazimováním.

Všem, kteří nejen tuto krajinu, ale i jiný obdobný terén, plánují navštívit, připomínáme, aby mysleli na své zdraví i zdraví ostatních, nezapomínali na ohleduplnost vůči této krásné přírodě a prožili tam krásné chvíle.

 

 

por. Mgr. Mgr. Anna Štisová, MBA
Územní odbor Praha venkov – ZÁPAD
19. září 2023

Post Author: Anna Štisová

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments