Beseda se žáky ZŠ ve Velkých Přílepech

 

Ve středu 23. ledna 2019 policista SKPV s kolegyní z oddělení tisku a prevence navštívili žáky osmé a deváté třídy ZŠ v obci Velké Přílepy.

Zde s žáky besedovali na dnes aktuální téma kyberkriminality, kde probrali její jednotlivé projevy. Můžeme konstatovat, že se žáci aktivně zapojovali a beseda se jim líbila.

 

Děkujeme paní ředitelce Mgr. Bc. Pavlíně Ben Saidové za pozitivní zpětnou vazbu:

Z důvodu zvýšení povědomí o kybernetické kriminalitě se dne 23. 1. 2019 v Základní škole Velké Přílepy konala beseda s panem por. Bc. Jiřím Dvořákem, jehož doprovázela tisková mluvčí Policie pro Prahu venkov – ZÁPAD paní por. Bc. Jana Dětská.

V úvodu nechali žáky vyplňovat dotazník, díky němuž si mohli uvědomit, co lze pod kybernetickou kriminalitu zahrnout. Byla pro ně připravena hezká prezentace, která byla oporou pro zajímavé povídání pana Dvořáka. Velmi se mi líbil jeho uvolněný způsob komunikace s žáky ve věku 14 let – 15 let. Podařilo se mu s nimi okamžitě navázat kontakt, díky němuž s ním velmi ochotně spolupracovali a nebáli se vyjadřovat k představeným pojmům nebo s ním sdílet své osobní zkušenosti a představy.

Probrali spolu významy pojmů týkajících se kybernetické kriminality: phishing, ransomware, hacking, spam, fakenews, hoax. Hovořili spolu i o tématu žákům velmi blízkém, a to o šíření a stahování filmů, které je dnes zcela běžně praktikováno velkou částí dětí a mladistvých. Významné místo dostal sexting. Žáci v období dospívání často dostatečně nevyhodnotí, že zveřejňování některých odhalenějších fotografií jim může jednou přinést velké problémy. Téma bylo přiblíženo na skutečných případech. Jako velmi silný moment dnešního preventivního programu vnímám video o Amandě Todd, která se ve svém životě dopustila několika chyb, za něž nakonec zaplatila cenu nejvyšší, a to ztrátu svého života.

Věřím, že dnešní povídání otevřelo žákům oči a přispěje k tomu, aby si více vážili sami sebe a dokázali odolávat různým nástrahám, i když se tak zprvu nejeví.

 

Děkuji toto smysluplné setkání.

Mgr. Bc. Pavlína Ben Saidová
Ředitelka školy

Autor příspěvku: Administrátor

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments