Pomněnkový den 2024: Společně pro bezpečí našich dětí

Praha venkov-ZÁPAD – Již 20 let si každoročně 25. května připomínáme Pomněnkový den.

Mezinárodní den pohřešovaných dětí, známý také jako Pomněnkový den, má hluboký význam pro společnost i jednotlivce. Slouží k zvýšení povědomí o problému pohřešovaných dětí a poskytuje příležitost k podpoře rodin, které čelí této bolestné situaci. Pro Policii České republiky je tento den možností zdůraznit svou odhodlanost chránit nejzranitelnější členy naší společnosti, což je důležité každý den a nejen 25. května. Důležitost tohoto dne spočívá zejména v jeho myšlence. Připomíná nám, že každý den se může dítě dostat do situace, ve které potřebuje pomoc. Ta musí přijít co nejrychleji a velmi důležitou roli v ní hraje široká veřejnost.

Policie vyvíjí řadu aktivit, které mají za cíl nejen vzpomenout na pohřešované děti, ale také informovat veřejnost o preventivních opatřeních a zlepšovat spolupráci mezi jednotlivými složkami při pátrání po pohřešovaných dětech. V první řadě se jedná o informační kampaně, ve kterých je kladen také důraz na spolupráci s policií, médii, školami atd.

Letos jsme měli také možnost konat osvětu i na preventivně prezentační akci HOUKAČKY 2024 v Dobřichovicích, které jsme se účastnili. Na místě preventistka prap. Veronika Borovičková seznámila návštěvníky s postupem v případě pohřešování dítěte, ale i s preventivními radami, jak takovým událostem předejít.

Nedílnou součástí jsou i preventivní programy v základních i mateřských školách, při kterých se žáci dozvídají, jak se chovat v rizikových situacích a jak si zvýšit svou osobní bezpečnost. O tyto programy, které zahrnují interaktivní workshopy a simulace situací, které mohou děti potkat, se letos postarala na našem území preventistka por. Štisová. Při preventivních aktivitách využívá i tento rok publikaci Zajíčkovo nebezpečné dobrodružství, která má pomocí příběhu a jeho následného rozboru naučit děti, jak se mají správně chovat, aby se neztratily a zůstaly v bezpečí.

Nesmíme však zapomenout ani na seniory, kterým při preventivních besedách sdělujeme informace k osobnímu bezpečí. Další beseda pro seniory, která se bude týkat jak osobního bezpečí, tak i bezpečí v online prostoru, se bude konat 5. června 2024 od 14 hodin v Oáze farní zahrady v Mníšku pod Brdy.

Spolupracujeme také s neziskovými organizacemi, jako je např. Linka bezpečí, která poskytuje psychologickou pomoc dětem a rodinám v krizi. Další významnou spoluprací je i ta s Nadací Vodafone, která pomohla přivést k životu aplikaci ECHO, pomocí které je veřejnost o dítěti v ohrožení okamžitě informována. Aplikace uživatele upozorní na nový záznam a obsahuje aktuální informace včetně fotografie.

Cílem všech aktivit je zvýšit dosah informací a zapojit co nejširší veřejnost do této důležité problematiky. Každý z nás může hrát klíčovou roli v prevenci a řešení těchto tragických událostí.

 

por. Mgr. Mgr. Anna Štisová, MBA
Územní odbor Praha venkov – ZÁPAD
29. května 2024

dav

Post Author: Anna Štisová

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments